Oni zagrali w Budapeszcie – Pionierzy polskiego futbolu i ich losy
Jan Loth (1900–1933, Polonia Warszawa)
W Budapeszcie bramkarz, ale grał również w polu.
Jako jedyny piłkarz w historii reprezentacji łączył te pozycje. Był także reprezentantem Polski w tenisie i mistrzem kraju w kilku konkurencjach lekkoatletycznych. Absolwent Wyższej Szkoły Handlowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w stopniu podporucznika kawalerii. Zmarł w wieku 33 lat w sanatorium przeciwgruźliczym w Otwocku. Pochowany w grobie rodzinnym Lothów na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ulicy Młynarskiej w Warszawie, obok brata – Stefana, rezerwowego w Budapeszcie. Jedyny uczestnik meczu z Węgrami urodzony w Warszawie.
Ludwik Gintel (1899–1973, Cracovia)
Prawy obrońca, a na zakończenie kariery napastnik, z tytułem króla strzelców ligi (1928). Wychowanek Jutrzenki Kraków, zrzeszającej sportowców żydowskich. Absolwent szkoły budownictwa. Po wybuchu wojny przez Rumunię wyjechał do Palestyny. Osiadł w Izraelu. Zmarł śmiercią samobójczą po skoku z trzeciego piętra. Pochowany na Cmentarzu Holon w pobliżu Tel-Awiwu.
Artur Marczewski (1896–1945?,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta